Periodontologia
W zdrowej jamie ustnej kość wyrostka zębodołowego mocno otacza zęby i utrzymuje je w odpowiedniej pozycji. Dziąsło zdrowe jest twarde, różowe, ściśle przylega do kości, zgłębnikowane nie wywołuje krwawienia.
Otacza szyjkę niczym „kołnierz” i tworzy szczelinę dziąsłową, której normalna głębokość wynosi od 0,5 do 2,5 mm. Przyzębie umożliwia prawidłową czynność uzębienia w czasie żucia pokarmów i formowania kęsów, oraz w artykułowaniu mowy i w zachowaniu estetycznego wyglądu.
Jednak najczęściej są przyczyną utraty zębów po 35-roku życia. Choroby te w większości stanowią zapalenia. Dzieli się je na zapalenia dziąseł i zapalenia przyzębia.
Gingivitis, czyli zapalenie dziąseł
Jest to najwcześniejsza forma choroby przyzębia. Jest to odpowiedź zapalna dziąsła bez destrukcji tkanek podtrzymujących (głównie kości). Objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i łatwym krwawieniem. Przewlekła reakcja zapalna prowadzi do obrzęku lub przerostu dziąseł, krwawienia i nieprzyjemnego zapachu z ust.
Główną przyczyną jest podrażnienie wywołane płytką bakteryjną, kamieniem nazębnym lub jednym i drugim. Podjęcie leczenie w tym okresie pozwala na przywrócenie tkanek przyzębia do normalnego stanu.
Periodontitis, czyli zapalenia przyzębia
Jest to proces zapalny, w którym dochodzi już do destrukcji kości wyrostka zębodołowego i aparatu zawieszeniowego zęba. Na pierwszy rzut oka może nie różnić się niczym od zapalenia dziąseł. Istnieją jednak pewne symptomy świadczące o toczącym się zapaleniu przyzębia takie jak: – recesja dziąseł – brzeg dziąsła obniża się w stosunku do stanu początkowego w wyniku, czego pojawia się odsłonięta część korzenia.
Ząb staje się bardziej wrażliwy na zmiany temperatury oraz na próchnicę odsłoniętej części korzenia. – kieszonki patologiczne – następuje pogłębienie szczeliny dziąsłowej powyżej 3 mm.
Resztki pożywienia, kamień i płytka bakteryjna umiejscawiają się pod dziąsłem doprowadzając do przewlekłego zapalnego i dalszego zniszczenia. W efekcie końcowym może dojść do zwiększonej ruchomości i utraty zęba.
Przyczyny chorób przyzębia
Jest wiele przyczyn chorób przyzębia. Najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Lokalne czynniki drażniące jak: nieprawidłowy zgryz, brak punktów stycznych, nawyki, takie jak zgrzytanie zębami, nikotyna mogą przyczynić się do chorób przyzębia.
Podatność na chorobę przyzębia wzrasta przy współistniejących chorobach układowych, tj. cukrzyca, choroby krwi. Także nieodpowiednie odżywianie się, przyjmowanie niektórych leków i wysoki poziom stresu sprzyjają chorobom przyzębia.
- Zła higiena (płytka nazębna)
- Źle wykonane wypełnienia
- Stare, uciskające i chropowate protezy
- Nieszczelne korony i mosty
- Zaciskanie lub zgrzytanie zębami
Ogólne:
- Palenie tytoniu
- Stres
- Cukrzyca
- Niedobory witamin
- Zaburzenia hormonalne
- Nieprawidłowa dieta
- Zaburzenia wydzielania śliny
- Niektóre leki
- Choroby ogólnoustrojowe
- Krwawienie z dziąseł
- Rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła
- Ból
- Widoczne korzenie
- Rozchwianie zębów
- Wrażliwość na zimno lub ciepło.
Leczenie daje dobre i szybkie efekty, jeżeli pacjent zgłosi się we wczesnym stadium choroby. Warto nie lekceważyć wczesnych objawów.
W zależności od potrzeb pacjenta wykonuje się:
- Scaling i piaskowanie zębów
- Naukę prawidłowej higieny jamy ustnej
- Wymianę uzupełnień protetycznych
- Korektę zgryzu
- Leczenie przeciwzapalne (płukanki, pasty)
- Zabiegi chirurgiczne (np. kiretaż zamknięty lub otwarty)
- Sterowaną Regenerację Kości.
Innowacyjne leczenie chorób przyzębia
Charakterystyczną cechą sytemu Vector jest okrągły rezonator pobudzany do działania przez drgające kryształy kwarcu znajdujące się w końcówce.