Innowacyjne leczenie chorób przyzębia


System Vector służy do zapobiegania i leczenia zapaleń dziąseł, zapalenia ozębnej, zapalenia błony śluzowej i przyzębia wokół implantu, a także do oczyszczenia zębów z kamienia nazębnego i różnego rodzaju osadów,
do mikroinwazyjnego opracowywania twardych tkanek zęba, znoszenia nawisów i wygładzania wypełnień w okolicy poddziąsłowej.
Charakterystyczną cechą sytemu Vector jest okrągły rezonator pobudzany do działania przez drgające kryształy kwarcu znajdujące się w końcówce. Przeniesienie drgań na pierścieniowy rezonator (pod kątem 90° do osi podłużnej końcówki) powoduje powstanie specyficznego ruchu góra-dół, który jest przenoszony na narzędzia.
Płyn podawany pulsacyjnie z końcówki na instrumenty Vectora przekazuje dynamiczną energię ultradźwiękową na powierzchnię poddaną zabiegowi.
Efekt działania jest podobny do tego, jaki spotkać można w ultradźwiękowej kąpieli czyszczącej lub w ultradźwiękowych systemach kruszenia kamieni nerkowych.
Podłużne drgania powstające w instrumencie powodują skupienie płynu wokół instrumentu. Kropla wody, niezależnie od tego gdzie pojawi się na instrumencie, zamienia się w powłokę wodną otaczającą ten instrument.
Duże przyspieszenie instrumentów napędzanych na zasadzie liniowej w zakresie ultradźwiękowym powoduje powstanie osłony wodnej w pobliżu powierzchni instrumentu.
To zapewnia odpowiednią dostawę aktywnej powłoki płynu nawet w wąskich kieszonkach dziąsłowych, wąskich ubytkach lub głębokich częściach kanałów korzeniowych – bez względu na grawitację (np. przy pozycji instrumentu w szczęce górnej).
Płyn podawany podczas pracy tradycyjnym skalerem ma za zadanie chłodzenie narzędzi, które są aktywnym elementem układu.

W systemie Vector natomiast, elementem aktywnym są mniej lub bardziej ścierne fluidy podawane pulsacyjnie z końcówki.
Zastosowanie zawiesiny fluidu polerującego Vector jest wzmocnione poprzez bardzo drobne cząstki hydroxyapatytu (HA). Średnia wielkość ziarna około 10 µm powoduje całkowite usunięcie przylegającej warstwy biofilmu.
Drobny rozmiar ziarna i niska twardość powierzchni cząstek HA – wraz z delikatnym efektem polerowania – zapobiegają uszkodzeniom lub usunięciu twardej tkanki z powierzchni zębowej, to samo dotyczy powierzchni implantów i koron protetycznych.
W ten sposób, powierzchnia implantów, koron protetycznych czy cementu korzeniowego, mająca znaczenie dla regeneracji ozębnej, nie jest narażona na niebezpieczeństwo.
Do opracowywania ubytków zębowych wg kryteriów najmniejszej inwazyjności, wygładzaniu brzegów ubytku lub wypełnień albo wygładzaniu odbudowanej części zęba wykorzystuje się zawiesinę (Fluid ścierny Vector) zawierającą węglik krzemu (SiC).
Niezwykle twarde, mające ostry kształt cząstki SiC są dostępne w przeciętnej średnicy ziarna około 40 µm – 50 µm.
Daje to niezwykle delikatne, prawie atermiczne opracowanie okolicy zabiegowej, przy jednoczesnym zabezpieczeniu twardych tkanek i miazgi.