Chirurgia stomatologiczna
Zabiegi te wykonuje się w przypadku, kiedy nie można prawidłowo przeleczyć endodontycznie kanału korzeniowego zęba.
Może się tak zdarzyć z różnych powodów, m.in. z powodu nieprawidłowej budowy anatomicznej czyli obliteracji kanału.
Zawsze podejmujemy próbę wyleczenia zachowawczego, kiedy jednak okazuje się to niemożliwe, pozostaje chirurgia, która pozwala zachować ząb w jamie ustnej.
Są też sytuacje, w których na rtg stwierdzamy bardzo dużą zmianę okołowierzchołkową lub wręcz torbiel korzeniową. Zmiany takie wymagają zazwyczaj skojarzonego leczenia i endodontycznego i chirurgicznego.
Resekcja wierzchołka korzenia
W miejscowym znieczuleniu odcina się koniec korzenia, dopełnia kanał wstecznie, czyli od strony odciętego fragmentu, oraz odcina zmianę lub usuwa torbiel. Po takim zabiegu zalecane jest wypełnienie powstałego w kości ubytku materiałem pobudzającym odbudowę kości, np. Bio-Oss.
Materiał ten występuje w postaci granulatu, który wysypuje się do ubytku w kości a następnie pokrywa rozpuszczalną błoną Bio-Gide. Zakłada się kilka szwów, które są zdejmowana po tygodniu.
W niektórych przypadkach np.:kiedy kanał jest niedrożny lub zawiera złamane narządzie na całej swojej długości konieczny jest inny zabieg.
Radektomia
Jest to odcięcie całego korzenia w zębie, który ma korzeni kilka. Najczęściej dotyczy to górnych trzonowców.
Hemisekcja
Jest to usunięcie połowy zęba wraz z jednym korzeniem – w jamie ustnej pozostaje druga połowa, która pozwala na rekonstrukcję zęba za pomocą korony. Ząb taki może być też np.filarem mostu.
Usuwanie zębów mądrości i zębów zatrzymanych
Chirurgia stomatologiczna zajmuję się także „trudnymi” ekstrakcjami, zwłaszcza usuwaniem zębów zatrzymanych, itp. Warto pamiętać, że jeżeli u Państwa konieczny jest zabieg usunięcia zęba, należy zapobiec zanikowi kości w tym miejscu, a także rozważyć możliwość wypełniania zębodołu po ekstrakcji biomateriałem lub wstawienie natychmiastowego implantu.
Kolejną dziedziną w chirurgii stomatologicznej jest chirurgia przyzębia. Jest to szereg różnorodnych zabiegów wspomagających leczenie schorzeń przyzębia, potocznie „paradontozy”.
Podstawowym zabiegiem jest tu otwarty kiretaż. W czasie zabiegu po odsunięciu dziąseł lekarz dokładnie oczyszcza kość i wewnętrzną powierzchnię śluzówki dziąsła z ziarniny zapalnej, która niszczy struktury przyzębia, usuwa też kamień poddziąsłowy zawierający liczne bakterie i ich toksyny oraz powierzchniową warstwę cementu korzeniowego, który też jest chorobowo zmieniony.
Dlatego też oprócz kiretażu otwartego warto rozważyć zastosowanie materiałów wspomagających odbudowę utraconej kości a niekiedy pobudzających odnowę wszystkich składników przyzębia.
Do materiałów takich należy preparat Bio-Oss w postaci specjalnie przygotowanej do zaopatrzenia kieszonek kostnych, wraz z resorbowalną membraną, która sprzyja ochronie przed „osuwaniem” się dziąsła ku górze oraz Emdogein – żel zawierający białka matrycy szkliwa, pobudzający odbudowę przyzębia. Badania ostatnich lat wykazują, że najlepsze efekty osiąga się w przypadku jednoczesnego zastosowania Bio-Oss i Emdogein.
Należy pamiętać, że dostępne są również biomateriały innych producentów. Zwykle są one atrakcyjniejsze cenowo, jednak nasze doświadczenia z tymi materiałami są krótsze. Wybór należy tu także do pacjenta.
Są to zabiegi poprawiające ilość kości w miejscu planowanego wszczepienia implantu. Niestety zaopatrzenie zębodołu po ekstrakcji biomateriałem lub implantem natychmiastowym to osiągnięcie dopiero ostatnich lat, wciąż jeszcze mało znane wśród pacjentów w naszym kraju, stąd często zdarzają się sytuacje, kiedy w miejscu usuniętego kiedyś zęba nie ma warunków do umieszczenia implantu.
Jest tam zbyt mało kości, w której moglibyśmy go zakotwiczyć. Można wówczas wziąć pod uwagę jedynie zabiegi odbudowujące kości, m.in.:
- augumentacja wyrostka zębodołowego
- dystrakcja wyrostka zębodołowego
- podniesienie dna zatoki szczękowej
Są to zabiegi, w których przy użyciu najczęściej specjalnych biomateriałów i/lub urządzeń zwiększa się ilość kości w miejscu planowanej implantacji. Sam zabieg implantologiczny można wykonać po około 6 miesiącach.